Porady

Zanim zdecydujemy się na zakup roślin ozdobnych, powinniśmy dowiedzieć się o kraj pochodzenia rośliny, gdyż drzewa sprowadzane do Polski z krajów o cieplejszym klimacie mogą być uszkadzane przez mrozy oraz zimowe wiatry. Pośród drzew i krzewów iglastych są takie, które ze względu na dużą mrozoodporność możemy sadzić na terenie całego kraju.

 

Już  jakiś czas wstecz zaczęły pojawiać się informacje o tym, że tuje są siedliskiem kleszczy. Pracuje w szkółkarstwie ponad 30 lat i nigdy nie spotkałem (ani jednej sztuki kleszcza) w tujach. Nigdy również nie zostałem ukąszony przez kleszcza. Owszem mówi się coraz częściej o tym że praktycznie każdy pracownik leśny ma boreliozę, ale to inna bajka. Kleszcze mogą być w naszym trawniku, mogą być przenoszone na zwierzętach domowych z którymi spacerujemy po łąkach, ale jeśli ktoś usiłuje nas przekonywać o siedlisku kleszczy w tujach, to znaczy że musi zmienić lekarza i tabletki które mu przepisano. Jeśli posiadacie doniczki od 3 litry w górę to proszę ich nie wyrzucać, każdy szkółkarz chętnie je przyjmie i jeszcze wynagrodzi gratisem.

 

Nasza firma specjalizuje się w produkcji takich właśnie odmian. Każde drzewo, krzew lub bylina jest żywym organizmem dla którego przesadzenie jest szokiem. Tracą wtedy dużo aktywnych korzeni, przez co naruszona zostaje równowaga pomiędzy ich częścią nadziemną i podziemną. To jak przygotowujemy miejsce pod nowe nasadzenia odbije się na wzroście i urodzie rośliny w następnych latach. Wczesna wiosna (jeżeli warunki pogodowe są stabilne) jest początkiem nasadzeń. Nie istnieją przeszkody, aby sadzić drzewa w miesiącach letnich (czerwiec, lipiec) trzeba jednak wtedy trochę inaczej przygotować miejsce nasadzenia. Określamy odległość pomiędzy drzewami (w przypadku tworzenia szpaleru) oraz odległość od płotu (konserwacja , koszenie ,pies ). Następnie wykopujemy otwory ok. 30 cm średnicy i 25 cm głębokości, jeżeli ziemia jest złej jakości lub kamienista, doły powinny być głębsze a spód wysypany lepszą ziemią, wymieszaną z korą drobnomieloną oczywiście z drzew iglastych. Nie powinno się stosować kory lub trocin z drzew liściastych (choroby grzybowe) oraz niewskazane jest przywożenie ziemi i ściółki z lasu gdyż przyniesiemy do naszego ogrodu larwy czerwie i choroby z drzew leśnych . Jeśli sadzimy bardzo gęsto, a gleba jest słabo przepuszczalna można zamiast otworów wykopać za całej długości rów. Przed posadzeniem, zwłaszcza kiedy brakuje opadów deszczu, zalewamy otwory wodą. Ziemię, którą używamy do obsypywania drzewa mieszamy z torfem, korą, nie ściółkujemy dna otworu.

 

Najważniejszym czynnikiem, gwarantującym przyjęcie się drzewa jest woda. Podlewać należy systematycznie i obficie( 8-10 l na roślinę dociera do mogących ją pobrać korzeni). Dłuższe okresy niedoboru wody powodują zahamowanie wzrostu a nawet zasychanie rośliny. Pamiętajmy jednak, że nadmiar wody w glebach ciężkich, nieprzepuszczalnych także szkodzi. Zdrowy i piękny wygląd drzew i krzewów iglastych w dużym stopniu zależy od ich umiejętnego nawożenia, najlepiej nawozami mineralnymi wieloskładnikowymi w dawce 3-4 kg na 100m2 - najlepiej wczesną wiosną, Nawozy sypiemy około 0,7 metra od pnia drzewa. Po podsypaniu należy dobrze zrosić miejsce sypania wodą, aby składniki nawozu nie ulatniały się, uszkadzając tym samym dolne partie drzewa lecz zostały wchłonięte do gleby

 

Jeżeli chcemy obsadzić nasz ogród dookoła tworząc żywopłot, to każdą stronę można stworzyć z innej odmiany. Nie powinniśmy jednak mieszać różnych odmian w jednym rzędzie, ponieważ każdy gatunek charakteryzuje się innym tempem wzrostu i szerokością a odmienne gatunki mogą się nie tolerować (w miejscu zetknięcia obsychać). Ponadto należy pamiętać, że jeśli posadzimy drzewa zbyt szeroko od siebie to nawet po kilku latach nie utworzą jednolitego szpaleru i trudno będzie uzupełnić luki. Oto dwa przykłady odmian idealnie nadających się na żywopłoty: - tuja Szmaragd, wąskostożkowa, zimozielona optymalna odległość sadzenia od pnia do pnia wynosi 0,5 metra - tuja Aureospicata ( popularna nazwa złotokończysta ) odmiana szeroka o intensywnym przyroście, sadzimy w odległości 0,6 - 0,7 metra W przypadku wolnych nasadzeń odległości nie stanowią tak istotnego problemu. Przy wyborze drzew należy zapytać, jak znoszą przycinanie i jak będą wyglądały za kilkanaście lat, gdyż wiele starszych odmian z upływem czasu nie wygląda zbyt atrakcyjnie. Pamiętajmy, że kiedy na naszej planecie umrze ostatnie drzewo, umrze też ostatni człowiek. Dlatego zachęcamy Państwa do sadzenia drzew i krzewów, bo to jaki mamy ogród świadczy o nas.

 


 

Uwaga; materiał posadzony wiosną, w porze jesiennej ( sierpień , wrzesień ) wykazuje cechy rudzenia (tz. zrzucanie środków ). Po prostu jeszcze nie wykształciła się odpowiednia masa korzeniowa i drzewo pozbywa się części gałązek aby odżywić pozostałą część nadziemną. Drugim powodem rudzenia jest zbyt duża ilość wody w podłożu, która powoduje gnicie części korzeni. Co roku mam sygnały nowych klientów, że część drzew rudzieje w okolicach września. Gałęzie tracą chlorofil i z zielonych robią się najpierw białe , jasno rude i obsychając spadają. W sprzedaży są tzw. nawozy przeciwko rudzeniu , które stosuje się początkiem sierpnia. Nasza szkółka ich nie stosuje ponieważ uważamy, że jest to ingerencja w naturę. Państwo jednak mogą je stosować w miarę uznania. Ponadto prosimy naszych klientów o nie stosowanie żadnych nawozów przez jeden rok po posadzeniu drzew. Jednakże jeśli zdecydujecie się Państwo na użycie nawozu to każdy nawóz wieloskładnikowy spełni państwa oczekiwania Sypać niewielkie ilości jak najdalej od pnia i po podsypaniu zalać obficie wodą. Stosować nie wcześniej, niż końcem kwietnia i nie później niż do końca lipca.

Copyright © 2016 TujeOCC | Designed by: Bielska Fabryka Stron www.efabryka.net | Polityka cookies | Logowanie